# justícia
Dnes vám prinášame ďalšiu z vítazných esejí na tému „Môže sudcu nahradiť umelá inteligencia?“. Pri príležitosti 30. výročia vzniku Najvyššieho súdu SR túto súťaž vyhlásila Kancelária NS SR. Medzi ocenenými je aj Tomáš Jurkanin z Trnavskej univerzity v Trnave. Prečítajte si pohľad na túto tému očami študenta práva.
Zvažujete štúdium práva? Čo všetko štúdiom tohto odboru možno získať? Spísali sme pre vás tie naj výhody, ktoré môžete získať ako právnici.
Po dlhej ceste a viacerých odlišných predložených návrhoch je reforma súdnej mapy na svete napriek veľkej kritike, ktorá smerovala voči jej zneniu aj procesu prípravy. Pozrime sa, ako sa reforma dotkne justičných štruktúr od 01. júna 2023.
Veľká reforma justície sa nateraz nekoná. Zo súdnej mapy posunuli poslanci do druhého čítania iba návrh o okresných súdoch, zvyšné tri predložené návrhy zákonov nenašli v parlamente dostatočnú podporu.
V decembri vláda SR schválila novú súdnu mapu, ktorá je už tretím návrhom veľkej reformy justície. O procese tejto reformy a zmenách, ktoré by mala súdna mapa priniesť, sme sa rozprávali s podpredsedníčkou Najvyššieho súdu SR JUDr. Andreou Moravčíkovou, PhD.
Európska komisia zverejnila Porovnávací prehľad Európskej únie v oblasti justície za minulý rok, v ktorom zhodnotila okrem digitalizácie justície aj dôveru, ktorú voči nej prechovávajú obyvatelia jednotlivých krajín. Prečítajte si, ako je vnímaná slovenská justícia v porovnaní s ostatnými krajinami Európskej únie.
Najvyšší správny súd by mal od nového roka naberať reálne kontúry a svoju činnosť by mal začať vykonávať od augusta 2021. Sú tieto plány realizovateľné? Bude mať kto súdiť na Najvyššom správnom súde? Môže Najvyšší správny súd disciplinárne stíhať advokátov? Prečítajte si, ako sa k tejto téme vyjadrili sudcovia a zástupcovia Slovenskej advokátskej komory.