#judikát

Simulovaný právny úkon
Pri simulácii v práve ide o vedomú nezhodu skutočnej vôle a urobeného prejavu, ktorá vedie k neplatnosti právneho úkonu. Naopak, disimuláciou sa simulovaným úkonom zastiera iný právny úkon mienený vážne. V nižšie uvedenom prípade sa súdy zaoberali disimulovanou (zastretou) zmluvou o prevode vlastníctva nehnuteľnosti. Aké predpoklady sa vyžadujú pre jej platnosť si môžete prečítať v tomto článku.

Porušenie práva na súkromie zo strany štátu v súvislosti odpočúvaním
V prípade bývalého policajta Zoltána Vargu proti Slovenskej republike bol vyhlásený rozsudok, ktorý sa týkal odpočúvania Slovenskou informačnou službou v známej kauze Gorila. Prečítajte si, aký bol v tomto prípade postup vnútroštátnych súdov a ako sa k odpočúvaniu postavil Európsky súd pre ľudské práva.

Dôvody nahradenia prejavu vôle
V dnešnom článku sa pozrieme na to, ako súd posúdil návrh žalobcu na nahradenie prejavu vôle žalovaného ako podielového spoluvlastníka parcely v správnom konaní na stavebnom úrade. Dôvodom nahradenia prejavu vôle bola skutočnosť, že spoluvlastníci medzi sebou navzájom nekomunikovali. Zároveň sa v tomto prípade pozrieme aj správne uplatnenie dovolacích dôvodov.

Doručovanie do elektronickej schránky advokáta
V tomto článku sa pozrieme na prípad, v ktorom odvolací súd dospel k nesprávnemu záveru o tom, že odvolanie žalobcov bolo podané oneskorene. Súd totiž vychádzal z nesprávnej doručenky, nakoľko rozsudok súdu prvej inštancie nebol doručený do správnej elektronickej schránky právneho zástupcu žalobcov, ale do schránky iného advokáta.

Prípad dopytu po náhradnom materstve pred ESĽP
Európsky súd pre ľudské práva vyhlásil rozsudok v prípade Hájovský proti Slovenskej republike, ktorý sa týkal namietaného porušenia práva na spravodlivé konanie a práva na rešpektovanie súkromného života v súdnom konaní o žalobe na ochranu osobnosti. Predmetom sťažnosti bolo zverejnenie informácií (v novinovom článku) týkajúcich sa inzerátu, prostredníctvom ktorého sťažovateľ s partnerkou hľadali náhradnú matku ochotnú vynosiť a porodiť dieťa. Ako o sťažnosti rozhodol Európsky súd pre ľudské práva sa dočítate v dnešnom príspevku.

Okamžité skončenie pracovného pomeru pre neplnenie pracovných úloh
Zákonník práce pre okamžité skončenie pracovnému pomeru stanovuje len dva dôvody, a to právoplatné odsúdenie zamestnanca pre úmyselný trestný čin a závažné porušenie pracovnej disciplíny. V spore o určenie neplatnosti skončenia pracovného pomeru zamestnávateľ okamžite skončil pracovný pomer so zamestnancom z dôvodu, že zamestnanec dlhodobo porušoval svoje pracovné povinnosti. To, či zamestnávateľ zvolil správny dôvod ukončenia pracovného pomeru alebo mal zvoliť iný postup, sa dočítate v článku.

Znížený majetkový cenzus v individuálnom pracovnoprávnom spore
Ustanovenie § 422 ods. 1 písm. a) a b) Civilného sporového poriadku obmedzuje prípustnosť dovolania majetkovým cenzom v tom zmysle, že predmetom dovolacieho prieskumu môže byť len suma vo výške desaťnásobku minimálne mzdy, v prípade sporov s ochranou slabšej strany vo výške dvojnásobku minimálnej mzdy. Nižšie uvedený individuálny pracovnoprávny prípad síce patrí do kategórie sporov s ochranou slabšej strany, dovolanie však v tomto prípade podal zamestnávateľ, ktorý v pozícii slabšej strany nie je. Ako v tomto prípade posúdil prípustnosť dovolania Najvyšší súd SR sa dočítate v dnešnom článku.

Zvuk otvárania plechovky s perlivým nápojom ako zvuková ochranná známka
Všeobecný súd Európskej únie vo svojom rozhodnutí vo veci T‑668/19 zo dňa 7.7.2021 zamietol žalobu nemeckej spoločnosti proti Úradu Európskej únie pre duševné vlastníctvo. Úrad zamietol prihlášku spoločnosti pre nedostatok rozlišovacej spôsobilosti ochrannej známky. Zároveň v ňom odbornej verejnosti poskytuje rozsiahly výklad týkajúci sa kritérií rozlišovacej spôsobilosti ochranných známok, in concreto zvukových ochranných známok. V rozsudku sa Všeobecný súd rozsiahlo venuje aj problematike vnímania takýchto ochranných známok spotrebiteľmi.