# europska komisia
Európska únia vyzýva k náprave stavu deficitov verejných financií sedem členských krajín vrátane Slovenska.
Po tom, ako Poľsko 20. decembra 2019 prijalo zákon, ktorým sa menia a dopĺňajú vnútroštátne právne predpisy o organizácii všeobecných súdov, správnych súdov a Najvyššieho súdu, podala Európska komisia žalobu o nesplnenie povinnosti, v ktorej navrhovala, aby Súdny dvor vyhlásil, že režim zavedený touto novelou porušuje viaceré ustanovenia práva Únie.
Európska komisia vo svojom predbežnom stanovisku informovala České dráhy a Österreichische Bundesbahnen o porušovaní pravidiel hospodárskej súťaže uzavretím kartelovej dohody, ktorá mala poškodiť spoločnosť RegioJet a narušiť hospodársku súťaž.
Správa o stave právneho štátu, ktorú pred pár dňami vydala Európska komisia, sformulovala kľúčové momenty, ktoré sa na Slovensku udiali a adresovala viaceré odporúčania k efektívnejšiemu vyšetrovaniu korupčných káuz.
V Maďarsku bol prijatý zákon, ktorým sa zakazuje informovať o homosexuálnej orientácii, v Poľsku sa vo viacerých mestách zase zaviedli „zóny bez LGBTI ideológie“ . Takéto praktiky odmieta Európska komisia, ktorá začala právne konanie voči uvedeným krajinám.
Európska komisia zverejnila Porovnávací prehľad Európskej únie v oblasti justície za minulý rok, v ktorom zhodnotila okrem digitalizácie justície aj dôveru, ktorú voči nej prechovávajú obyvatelia jednotlivých krajín. Prečítajte si, ako je vnímaná slovenská justícia v porovnaní s ostatnými krajinami Európskej únie.
V uplynulých dňoch došlo k dohode medzi Úradom priemyselného vlastníctva SR a úradmi pre ochranu duševného vlastníctva z Európskej siete ochranných známok a dizajnov (EUIPN) o ďalšom spoločnom postupe týkajúcom sa používania ochranných známok v inej ako zapísanej podobe. Kedy takéto používanie ochrannej známky ovplyvní jej rozlišovaciu spôsobilosť si priblížime v nasledujúcich riadkoch.
Keďže nezamestnanosť mladých ľudí stúpa v celej Európe a vplyvom pandémie COVID-19 sa zvyšuje, zákonodarcovia EÚ vyzvali Európsku komisiu a členské štáty, aby zvýšili svoju podporu pre mladých ľudí v neistých pracovných podmienkach. Európsky parlament navrhol, aby Európska komisia zakázala neplatené stáže a investovala do kvalitných pracovných miest pre mladých ľudí v období prudkého nárastu nezamestnanosti.
Dňa 14. mája 2020 bolo v úradnom vestníku Európskej únie zverejnené dlho-očakávané odporúčanie Európskej komisie 2020/648 týkajúce sa poukazov ponúkaných pasažierom a cestujúcim ako alternatívnu náhradu za zrušené balíky cestovných služieb a dopravné služby v súvislosti s pandémiou COVID-19 (ďalej len „Odporúčanie“).
Tak ako každý pondelok, i dnes je tu pre vás krátky EU legal shot. V tom dnešnom sa dočítate o spojenectve Európskej únie s Afrikou, pôžičke od Európskej investičnej banky v prospech Poľska a životného prostredia a na záver to, aký je nový akčný plán Európskej komisie pre obehové hospodárstvo. Čítajte a dozviete sa viac!