#reštrukturalizácia

Špeciálni správcovia pre konkurzy a reštrukturalizácie
Náročné veľké konkurzné a reštrukturalizačné konania by mali riešiť tzv. špeciálni správcovia, ktorí majú dostatočné odborné a praktické skúsenosti. V rámci predloženia návrhu nového zákona o riešení hroziaceho úpadku predložilo Ministerstvo spravodlivosti SR aj návrh na zmenu zákona o správcoch, ktorý zavádza nové delenie správcov a požiadavky na ich špecializáciu.

Dobré správy pre podnikateľov vo finančných ťažkostiach
Podnikatelia by mali získať viac priestoru na efektívnu, rýchlu a transparentnú preventívnu reštrukturalizáciu ešte v čase, kedy úpadok len hrozí. Prečítajte si, aké novinky v oblasti riešenia úpadkov navrhuje Ministerstvo spravodlivosti SR v novom zákone, ktorého cieľom má byť zabránenie ešte väčšiemu úpadku dlžníka.

Nový zákon má umožniť neformálnu reštrukturalizáciu aj malý konkurz
Neformálna reštrukturalizácia alebo malý konkurz sú nové druhy opatrenia, ktoré majú byť zamerané na pomoc podnikateľom. Ide o reakciu na situáciu spojenú s pandémiou, ktorá by mohla podnikateľom pomôcť pri zrýchlení konkurzu alebo im podať pomocnú ruku, ak sa v dôsledku koronakrízy dostali do ekonomických problémov.

Daňové záložné právo v konkurze a reštrukturalizácií
Je daňové záložné právo spôsobilé založiť oprávnenému postavenie zabezpečeného veriteľa v konkurze a reštrukturalizácií? V aplikačnej praxi správcov bola donedávna sporná otázka právnej povahy daňového záložného práva, a tak sme sa v rámci rôznych konkurzných a reštrukturalizačných konaní mohli stretnúť s odlišným posúdením právneho postavenia veriteľa, ktorého pohľadávka bola zabezpečená daňovým záložným právom.

Novela Obchodného zákonníka: koniec „bielym koňom“?
Vláda schválila novelu Obchodného zákonníka, ktorá by mala vyriešiť nepoctivé fúzie obchodných spoločností, kladie vyššiu zodpovednosť na štatutárov a spoločníkov firiem a zavádza účinné nástroje proti tzv. „bielym koňom“. Ako konkrétne by mala novela prispieť k zlepšovaniu podnikateľského prostredia?

Nová právna úprava konkurzného konania a jej problémy
Dňa 1. februára 2017 nadobudol účinnosť zákon č. 377/2016 Z. z. ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 7/2005 Z. z. o konkurze a reštrukturalizácii a o zmene a doplnení ďalších zákonov (ďalej len zákon o konkurze a reštrukturalizácii). Touto novelou nastalo viacero zásadných zmien v konkurznom konaní, okrem iných, aj v podávaní návrhu na vyhlásenie konkurzu fyzickou osobou.

Lex Carrefour alebo ďalšia stratená šanca mať poriadny zákon o reštrukturalizácii
Článok komplexne nerozoberá všetky oblasti reštrukturalizácie. Jeho zámerom je iba kriticky sa pozrieť na to, či niektoré novinky, ktoré posledná novela prináša sú naozaj účinne a to s ohľadom na dva primárne ciele, ktoré by mala reštrukturalizácia dlžníka dosiahnuť.

Problematika veriteľov s pohľadávkami uspokojovanými rovnako ako podriadené pohľadávky
Účelom zákona o konkurze a reštrukturalizácii je zabezpečiť pohľadávky oprávnených veriteľov v prípade, že sa dlžník dostane do úpadku (je platobne neschopný alebo predĺžený). Celý proces, od začatia konkurzného konania až po jeho skončenie upravuje predmetný zákon. Cieľom konkurzného konania je uspokojiť pohľadávky veriteľov voči dlžníkovi, ktorý je v úpadku. Veritelia, ktorí majú voči dlžníkovi podriadenú pohľadávku podľa Obchodného zákonníka alebo tí, ktorí sa uspokojujú rovnako ako títo veritelia, sú v mnohých smeroch oproti stavu ku 1.1.2012 znevýhodnení. Je tomu tak z viacerých dôvodov.